top of page
Warto zapoznać się z filmem
TRENER - RODZIC
Dla budowy dobrych doświadczeń młodych sportowców kluczowa jest budowa zdrowych relacji między trenerem, a rodzicami młodego zawodnika. Zarówno trener, jak i rodzice, mają do odegrania bardzo ważne role we wspieraniu dziecka na właściwej ścieżce kariery. Trener jest po to, by uczyć i oceniać postępy dziecka i progresję jego techniki, a rodzice powinni je kochać i wspierać, niezależnie od tego, jakie są efekty tej pracy.
To bardzo ważne aby rodzice zrozumieli i uświadomili sobie kilka kluczowych faktów związanych z rolą trenera. Bycie trenerem to o wiele więcej niż tylko bycie z zawodnikami na treningach i podczas zawodów. Poza godzinami spędzonymi wspólnie na boisku trener musi poświecić też trochę swojego czasu na planowanie następnych zajęć, pogłębianie wiedzy, dopasowanie programu szkolenia do możliwości podopiecznych, a także przyziemne sprawy administracyjne i finansowe po to aby zawodnik miał gdzie trenować, przebrać się czy miał jak dojechać na zawody. Trener musi stanowić emocjonalne wsparcie dla każdego z wielu trenowanych przez siebie zawodników. Oni mają jednego trenera, on ma wielu zawodników Ostatecznie trener kocha ten sport i chciałby uczynić wszystko co się da, aby wychować swoich zawodników do życia na i poza boiskiem. Mając to na względzie możemy wymienić kluczowe rzeczy, jakie rodzice mogą zrobić aby pomóc trenerowi swojego dziecka i samemu dziecku osiągnąć sukces w piłce nożnej.
JAK RODZIC MOŻE POMÓC
Wierzyć i słuchać trenera ( albo zrezygnować, albo zmienić klub)
Respektować i popierać jego decyzję
Starać się być zawsze na drugim planie
Zawsze wspierać dziecko, nigdy nie wywierać dodatkowej presji
TO MUSI BYĆ "ZABAWA"
Wielu rodziców ma tysiąc pytań na temat treningów, zwłaszcza kiedy ich dzieci dopiero zaczynają przygodę ze sportem. To dla nich trudne - nie wiedzą czego można od dziecka oczekiwać. Muszą być przygotowani na to, że dzieci będą mówić o zajęciach ale oni nie zawsze będę rozumieli tego nowego, specyficznego „slangu”, jakiego używają. Wiele dzieci poprawia swoje wyniki bardzo szybko, szczególnie w pierwszym etapie uczęszczania na zajęcia. Potem będą osiągały kolejne szczeble rozwoju i opanowywały coraz trudniejsze elementy techniczne. W takiej sytuacji bardzo trudno nie ulec chęci "popychania" czy wywierania presji by dziecko czyniło to jeszcze szybciej. Tymczasem najważniejsze by nacisk położony był w tym okresie na technikę, a nie intensywny trening. Plan treningowy dla rosnącego, dojrzewającego i rozwijającego się dziecka powinien być na tyle elastyczny, by zapewnić mu odpowiednią ilość czasu także na inną aktywność.Piłkarska „kariera” dziecka powinna być odpowiednio rozciągnięta w czasie, dobrze zaplanowana od kilkulatka, aż do dorosłości. Gra dla dzieci i młodszej młodzieży powinna być głównie zabawą, dawać dużo radości, być wolne od jakiejkolwiek presji i wypełnione zdobywaniem doświadczeń i nauką. Tylko takie podejście gwarantuje że będzie to potem młodemu człowiek sprawiało przyjemność przez całe życie. Najlepiej gdyby rodzice równolegle z dzieckiem wykonywali obowiązki wynikające kariery piłkarskiej. Dzieci niech zdobywają umiejętności potrzebne w karierze sportowe, a rodzice niech zdobywają wiedzę potrzebną, do wychowywania mistrza. To mistrzostwo może nie dotyczyć tylko sportu. Dziecko trzeba wychować do mistrzostwa w radzeniu sobiew życiu. Tu styl jest także ważny. My postaramy się pomóc odpowiadając na różne pytania rodziców.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA NIE MUSI BYĆ NUDNA !


bottom of page